Föreställ dig att glida nerför snötäckta bergssidor med Atlasbergens dramatiska silhuetter som kuliss. Den klara, torra luften bär ljudet av dina skidor genom den orörda snön, medan solens strålar värmer ditt ansikte. I fjärran skymtar du bergsbyar där berberfolk har bott i århundraden, och när du vänder blicken uppåt ser du de majestätiska topparna i Nordafrikas högsta bergskedja. Längst bort skymtar Afrikas öken. Denna unika ski touring-resa kombinerar alpina äventyr med den fascinerande marockanska kulturen och leds av en erfaren IFMGA-certifierad bergsguide med extra hjälp av en lokal guide.
Förkunskaper
Denna resa är anpassad för skidåkare med tidigare erfarenhet av ski touring och god fysisk kondition. Du bör ha vana vid att röra dig på stighudar, kunna hantera varierande snöförhållanden och vara bekväm med längre toppturer på höghöjd.
En bra resa att göra innan är någon Haute Route i alperna som tex Chamonix-Zermatt eller motsvarande.
Program för veckan
Följande program är en normalvecka. På grund av väder och snöförhållanden kan vi ändra i detta program.
Dag 1: Resdag - Ankomst till Marrakech
Resa från Europa till Marrakech i Marocko är inte så lång som man tror när man tänker på Afrika. Det tar ca 3h från Paris till Marrakech.
Är vi flera som landar samtidigt kan vi dela en taxi till hotellet. När alla är samlade går vi igenom turens upplägg och gör en sista genomgång av utrustningen. Vi avslutar dagen med en traditionell marockansk middag mitt inne i den mylrande Medinan, hjärtat av Marrakech.
Dag 2: Transfer till Imlil (1 740 m) och acklimatiseringstur
Efter frukost lämnar vi Marrakech och reser mot den lilla bergsbyn Imlil, som ligger vid foten av Atlasbergen. När vi kommer fram får vi lunch och checkar in på våra rum. På eftermiddagen gör vi en kort acklimatiseringstur i omgivningarna för att vänja oss vid höjden och utforska området.
Dag 3: Till Refuge du Toubkal (3 207 m)
Dagen börjar med frukost på Hotellet. Sen lämnar vi våra skidor, pjäxor mm till Mulåsnor som hjälper oss att bära all utrustning upp till Refuge du Toubkal. Det gör att vi kan gå med lätta ryggsäckar med endast en liten vattenflaska och någon extra jacka.
Vi påbörjar vår stigning mot Toubkal Refuge, vilket blir vår bas de kommande dagarna. Det är 1400höjdmeter stigning men stigen är bra att gå på.
Vandringen går genom spektakulära dalgångar och passerar små hus som där vi kan köpa dricka eller få en kopp sött te att stärka sig med innan vi når vårt boende för natten.
När vi kommer fram till Refuge du Toubkal får vi en sen lunch. För den som har krafter kvar kan vi göra en kort tur på stighudar och lägga några svängar eller bara ta det lugnt och vila upp oss för nästa dag.
Dag 4: Ski touring från Refuge du Toubkal
Efter en natt på 3200m gör vi en topptur till någon av passen i närheten av Refuge du Toubkal. Beroende på snö och väder går vi till ca 3900m och åker skidor rakt tillbaka till vår Refuge.
Från toppen
Dag 5: Bestigning av Jebel Toubkal (4 167 m) – Nordafrikas högsta topp
Tidigt på morgonen startar vi turen mot Jebel Toubkal. Skidorna är med så belöningen är dubbel – utsikten från toppen är hisnande och sen har vi åkningen tillbaka ner. Efter en fantastisk nedfärd på skidor återvänder vi till vårt boende.
Efter extra lunch på vår Refuge börjar vi vandringen ner till Imlil. Sällan är en varm dusch så skön.
Dag 6: Ski touring eller annat
Detta är en extra turdag. Är snön bra och alla är peppade finns det mer skidåkning genom en tur till någon av topparna men det går också att hyra mountain bikes och göra en tur på cykel. Gruppen och guiden kan tillsammans diskutera alternativen.
Dag 7: Tillbaka till Marrakech – Kultur och avkoppling
Dags att lämna vårt hotell i Imlil och med taxi resa tillbaka till Marrakech. Nu får du tid att utforska den färgstarka staden. Besök på marknader eller en avkopplande hammam står på schemat innan vi avslutar resan med en sista gemensam middag.
Dag 8: Hemresa
Efter en oförglömlig vecka i Atlasbergen tar vi farväl av Marocko och beger oss hemåt med minnen för livet.
Små grupper
Vi tar bara 4-6 skidåkare/guide på dessa veckor.
Vissa veckor kan det vara två guider med varsin grupp som går samtidigt. Då samarbetar vi självklart mellan guiderna men är inte styrda till att gå exakt samma väg utan kan göra avstickare för att åka olika åk.
Personlig utrustning
Följande är en utrustningslista. Undrar du över något i denna lista är du välkommen att kontakta oss.
• Skidor med bindning för toppturer
• Stighudar
• Skarjärn
• Stavar som är ställbara med stor truga
• Pjäxor för toppturer
• Skidryggsäck på ca 35-45 liter (gör en testpackning av din utrustning, får du plats med allt är det rätt storlek)
• Reselakan/tunn sovpåse (inte sovsäck)
• Pannlampa
• Kläder för skidåkning
• Extra underställströjor, 2 stycken
• Extra värmejacka, till exempel tunn dunjacka, eller extra fleece, att ta på när vi rastar eller om det blir riktigt kallt (gärna dun, liten och smidig att ha i ryggsäcken)
• Extra vantar
• Solglasögon
• Skidglasögon
• Solskydd
• Stegjärn och en isyxa (finns att hyra för den som inte har egna)
• Sele
• Några karbiner och en slinga
• Spade
• Sond
• Transceiver
• Lunchmat för 1-2 dagar (vi kan köpa mat på vägen och vill gå med så lätt packning som möjligt)
• Bok att läsa eller liknanade (ibland kan det bli en del tid på hyttorna)
Följande ingår
• Auktoriserad bergsguide (UIAGM/IFMGA) hela veckan (6 dagar skidåkning)
• Gemensam säkerhetsutrustning för offpistskidåkning (rep, säkringar mm)
• Alla transporter under hela veckan med start i, och retur till Marrakech
• Hotell två nätter med frukost i Marrakech
• Hotell 3 nätter med frukost i Imlil
(i priset ingår boende i dubbelrum, enkelrum kan om möjligt ordnas mot tillägg för de nätter vi bor på hotell.)
• Boende 2 nätter i bergshyttor inklusive frukost och middag
• Fantastiska vyer och underbar offpistskidåkning i Marocko
• 16 veckors träningsprogram
Ej inkluderat
• Luncher och dryck till maten då vi är i hyttorna uppe på berget (till exempel läsk eller annan dryck till maten på hyttorna)
• Personlig skidutrustning (se utrustningslista)
• Resa till/från Marrakech
• Obligatorisk försäkring som täcker bergsräddning
Gruppbokning
Vi gör både veckor för privata grupper och för enskilda individer som bokar sig själva (öppna grupper). Bokar du själv sätter vi dig ihop med andra för att bilda en grupp. För grupper som vill boka privat och gå med egen guide kontakta oss på info@mountainguide.se eller fyll i formuläret här bredvid.
Denna ski touring-resa är en perfekt kombination av äventyr, kultur och spektakulära vyer. Följ med oss och upptäck en sida av Marocko som få skidåkare får uppleva!